Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Ποδόσφαιρο

30η Αγωνιστική Ανδρικής ομάδας Ποδοσφαίρου

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της, φθάνοντας τις 19, η ανδρική μας ομάδα ποδοσφαίρου. Στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο 27 Μαίου  στο Δ.Α.Κ. Βουλιαγμένης, στα πλαίσια της 30ης  και τελευταίας  για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, Αγωνιστικής του πρωταθλήματος B’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α., η ομάδα μας κέρδισε με σκορ 4-0, την ομάδα της Α.Ε. Γέρακα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να έχουν τη διάθεση να παίξουν δημιουργικό ποδόσφαιρο και τους παίκτες μας να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Μετά το πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν κάνοντας το 1-0. Μετά από ωραία μπαλιά του Τσίλη στη πλάτη της άμυνας, ο Καρβούνης αφού κατέβασε άψογα τη μπάλα ντρίπλαρε τον Μάρκου που τον ανέκοψε στέλνοντάς τη μπάλα κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε άψογα ο Κασπίρης και ο  Θωμαΐδης (26′), με κοντινή κεφαλιά νίκησε το Φελέσκουρα. Στην συνέχεια ο καλός ρυθμός και η γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, μας έδωσαν  δυνατότητα να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ με το Κασπίρη (27′), να δέχεται τη μπάλα από το Μπίνα σε πλεονεκτική θέση και με ωραίο πλασέ να νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με το 2-0 να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ψηλά, βγάζοντας πολύ ενέργεια. Ο Μπίνας έκλεψε τη μπάλα από τον Σλαβίδη και αφού  απέφυγε τον Παναγιωτόπουλο, πάσαρε στον Κασπίρη (51’), που με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ έκανε το 30. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν να βρουν τρόπο να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν  με σουτ του Γκόμπλια (78′), να απειλήσουν την εστία του Αφουξενίδη που έδειξε σε ετοιμότητα. Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση με το Καρβούνη να βγάζει τη σέντρα και το νεοεισελθόν Παπαϊωάννου (81’), στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα με κεφαλιά από δύσκολη γωνία να πραγματοποιεί το 4-0 κόβοντας έτσι τα φτερά των αντιπάλων. Τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικά με  το 4-0 να αποτελεί το τελικό σκορ της αναμέτρησης.  Αναλυτικά:

Διαιτητές: Ζήσιος-Ντούρος, Σταυρόπουλος, Βλαχόπουλος

Α.Ο. Βουλιαγμένης (Κατράνας): Αφουξενίδης, Βειόγλου, Καρβούνης, Τσίλης,  Κουκουνασούλης, Μπίνας, Κοσμόπουλος, Καραούλης (69′ Μερετσόλιας), Κασπίρης, Θωμαΐδης (79′ Παπαϊωάννου), Βλαχόπουλος.

Α.Ε.Γέρακα (Μίχας-Δελάρδας): Φελέσκουρας, Μάρκου (73′ Χατζηγεωργίου),  Καλούδης (58′ Θεοδωράκης), Μπύρος (73′ Ιακωβίδης) Ρούσης, Μπερέτης  Σλαβίδης (46΄ Γκόμπλιας), Τριφύλλης, Παναγιωτόπουλος, Βοσκόπουλος (73′ Μάρας), Δημητριάδης.