Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Ποδόσφαιρο

25η Αγωνιστική Ανδρικής ομάδας Ποδοσφαίρου

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της, φθάνοντας τις 16, η ανδρική μας ομάδα ποδοσφαίρου. Στον αγώνα που διεξήχθη τo Σάββατο 29 Απριλίου στα πλαίσια της 25ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος B’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α., η ομάδα μας κέρδισε με σκορ 0-2, τον Α.Ο. Αυλώνος.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να έχουν τη διάθεση να παίξουν δημιουργικό ποδόσφαιρο. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες μας κατάφεραν να κυριαρχήσουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα χωρίς όμως να το καταφέρουν.

Αρχικά, μετά από ωραία μπαλιά του Τσίλη στη πλάτη της άμυνας, ο Καρβούνης αφού κατέβασε άψογα τη μπάλα και ντρίπλαρε τον Βελολάρι, πάσαρε στο Θωμαΐδη (13′) που με κοντινό πλασέ δεν κατάφερε να νικήσει το Ντέρκα. Στην συνέχεια ο καλός ρυθμός και η γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, μας έδωσαν  δυνατότητα να πιέσουμε πολύ την αντίπαλη άμυνα με το  Κασπίρη (17’)  από πλεονεκτική θέση να σημαδεύει το δοκάρι και  να μη μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι παίκτες μας δεν κατάφεραν να προηγηθούν, ούτε με το  Κουκουνασούλη (21’), που μετα απο άψογη σέντρα του Μράντι και  γυριστό σουτ στη κίνηση έστειλε  τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αυλώνα, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειές των 22 ποδοσφαιριστών για το  πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ψηλά, βγάζοντας πολύ ενέργεια. Ο Μπίνας έκλεψε τη μπάλα από τον Μπαστάνη και αφού  απέφυγε τον Μανωλόπουλο, πάσαρε στον Κασπίρη (51’), που μετά ωραία ατομική ενέργεια, πλάσαρε μόλις άουτ. Η πίεση μας έφερε αποτέλεσμα, όταν ο Καρβούνης (60’), με ατομική ενέργεια και σουτ από δύσκολη γωνία έκανε το 0-1 για την ομάδα μας.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν να βρουν τρόπο να μπουν ξανά στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν  με σουτ  του Αναγνωστόπουλου να απειλήσουν την εστία του Αφουξενίδη που έδειξε σε ετοιμότητα. Η αντίδραση μας ήταν άμεση με το Κασπίρη (71’) να βγάζει τη σέντρα και το Θωμαΐδη με κεφαλιά από καλή θέση να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Ντέρκα.

Η ομάδα μας,  αποφασισμένη να φτάσει στην επιτυχία  κατάφερε να κερδίσει πέναλτι με το Τσίλη (78′), ο οποίος  ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια ανατράπηκε από τον Ιναβάι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θωμαΐδης που δε κατάφερε όμως να νικήσει το Ντέρκα ο οποίος πραγματοποιώντας εκπληκτική επέμβαση κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Ωστόσο καταφέραμε να πετύχουμε ένα ακόμη τέρμα όταν μετά από ωραία μπαλιά του Τσίλη στη πλάτη της άμυνας, ο Μράντι  ντρίπλαρε τον Ανυφαντή, που τον ανέτρεψε μέσα στη περιοχή με το διαιτητή του αγώνα κ.Φωστέρη να υποδεικνύει για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι. Ο Κασπίρης (90′) μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι, πετυχαίνοντας δεύτερο  τέρμα για την ομάδα μας, κόβοντας έτσι τα φτερά των αντιπάλων. Τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικά με  το 0-2 να αποτελεί το τελικό σκορ της αναμέτρησης.  Αναλυτικά:

Διαιτητές: Φωστέρης, Γκούβας, Κωστάκης

Α.Ο. Αυλώνος (Μπαστάνης):  Ντέρκα, Πατσαβούρας, Στεφανής, Ιναβάι, Ανυφαντής, Βελολάρι, Μανωλόπουλος, Χυσένι (72′ Παπακωνσταντίνου), Μπαστάνης, Αναγνωστόπουλος.

Α.Ο. Βουλιαγμένης (Κατράνας): Αφουξενίδης, Βειόγλου, Καρβούνης, Τσίλης,  Κουκουνασούλης, Μπίνας,  Τσαρούμης (68′ Βλαχόπουλος), Κασπίρης, Θωμαΐδης, Μράντι, Εστυλιανίδης.