Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Ποδόσφαιρο

22η Αγωνιστική Αντρικής ομάδας Ποδοσφαίρου

Με νίκη (φθάνοντας στις 9), έκλεισε τις υποχρεώσεις της η αντρική μας ομάδα ποδοσφαίρου, τερματίζοντας στην 3η και πλεονεκτική θέση. Στα πλαίσια της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος B’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α που διεξήχθη το Σάββατο 16 Απριλίου στο Δ.Α.Κ. Βουλιαγμένης, η ομάδα μας κέρδισε με σκορ 1-0 την ομάδα της Α.Π.Ε. Λαυρεωτικής.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να έχουν τη διάθεση να παίξουν δημιουργικό ποδόσφαιρο και τους παίκτες μας να προσπαθούν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες μας έφτασαν κοντά στο γκολ, ύστερα από ωραία σέντρα του Βειόγλου από δεξιά και κεφαλιά του Καρβούνη (13’) που πέρασε μόλις άουτ. Στην συνέχεια ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού έδωσε στην ομάδα μας τη δυνατότητα να δημιουργήσει αρκετές φάσεις με το σουτ του Εστυλιανίδη  (21’) να μη βρίσκει στόχο και το Μράντι (24’) να μπορεί να εκμεταλλευτεί εκπληκτική κάθετη πάσα του Μαχαιρά .Οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν μετά από ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εστυλιανίδη (29’), που έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου .

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην επιτυχία και κατάφερε να διατηρήσει χωρίς ιδιαίτερη πίεση τον έλεγχο του αγώνα . Με το υπέρ μας σκορ να έχει ανεβάσει τη ψυχολογία των παικτών μας , ο Μαχαιράς με εκπληκτική αλλαγή πλευράς βρήκε το Κουσιάκη (56’) που με κοντινό πλασέ δε κατάφερε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ψηλά, βγάζοντας πολύ ενέργεια με τον Καρβούνη να κλέβει τη μπάλα από τον Πώχο και αφού απέφυγε τους Σκορδή και Φλέσσα , πάσαρε στον Μράντι που σέντραρε, στον Κουσιάκη (59’) που από κοντά δεν κατάφερε να διευρύνει το σκορ .

Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν να προσπαθούν να βρουν τρόπο να μπουν ξανά στο παιχνίδι και κατάφεραν από μια στατική φάση να απειλήσουν την εστία του Αφουξενίδη με την κεφαλιά του Παπαγεωργίου να περνάει ελάχιστα άουτ . Η απάντηση για την ομάδα μας ήταν άμεση με τον Εστυλιανίδη (82’) να πραγματοποιεί ατομική ενέργεια και να σερβίρει έτοιμο γκολ στο Κουσιάκη που όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων. Η παρουσία του Εστυλιανίδη στην μεσαία γραμμή της ομάδας ήταν καταλυτική, με τον παίκτη μας να πραγματοποιεί ωραία ατομική ενέργεια και τον Μράντι (89’) στην εξέλιξη της φάσης με ένα εκπληκτικό στη κίνηση σουτ να αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Λαυρεωτικής σε εκπληκτική απόκρουση με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Τριγάζης, Μαραγκού, Ζανίκος

Α.Ο. Βουλιαγμένης: (Κατράνας): Αφουξενίδης, Βειόγλου, Τσακύρης ,Τσίλης , Κουκουνασούλης, Καρβούνης (79’ Καραγεωργάκης), Μράντι, Εστυλιανίδης, Κουσιάκης (74’ Βλαχόπουλος), Μαχαιράς, Στρατουδάκης (69’ Λογοθέτης)

Α.Π.Ε. Λαυρεωτική: (Παπακωνσταντίνου) Σκούρτης (75’ Καντιλάρι), Μαλατάνος, Τζιώρας (30’ Χαμόλι), Μουκάι, Μτιλάρι, Λιούμης, Φλέσσας (75’ Γρίφσιας), Δερμανούτσος (58’ Μαρικάρι), Σκορδής, Παπαγεωργίου, Νικολακάκης (75’ Πώχος) .