Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Ποδόσφαιρο

19η Αγωνιστική Ανδρικής ομάδας Ποδοσφαίρου

Δεν κατάφερε η αντρική μας ομάδα ποδοσφαίρου, να πάρει τη νίκη στην 19η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Βουλιαγμένης το Σάββατο 18 Μαρτίου, η ομάδα μας παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 με τον Α.Ο. Άνοιξης.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να διεκδικήσουν την νίκη. Η φιλοξενούμενη ομάδα έχοντας την υπεροχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπάθησε να αιφνιδιάσει την ομάδα μας. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο επιθετικός των φιλοξενουμένων Παπιδάκης (4′), (11′), να αστοχήσει δύο φορές  από πολύ πλεονεκτική θέση.

Η ομάδα μας με καλή ανάπτυξη από το αμυντικό τρίτο, άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και απείλησε με ωραία ομαδική προσπάθεια από δεξιά με το σουτ του Βειόγλου (23’), να περνάει ελάχιστα άουτ, ύστερα από πάσα του Μπίνα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Καρβούνης (35’), δέχθηκε πάσα από το Τσίλη στη πλάτη της άμυνας και από θέση τετ α τετ σέρβιρε στο Θωμαίδη που όμως καθυστέρησε με το τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να τον νικάει και το Κοσμόπουλο αφού πήρε το ριμπάουντ, με ασύλληπτο σουτ, να στέλνει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. .

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο αποφασισμένη και ισορρόπησε  το παιχνίδι, όμως σε μια στιγμή αδράνειας δέχθηκε την ισοφάριση με τον Μπουγιούκα (59′), να εκμεταλλεύεται ασταθής απόκρουση του Αφουξενίδη σε σέντρα του Πανάγου, κάνοντας το 1-1 και  φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.  Οι φιλοξενούμενοι με τη ψυχολογία υπέρ τους στα επόμενα λεπτά δημιουργώντας πολλές φάσεις κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, με τους Παπιδάκη (63’),  Αμπντέλ (65’), ασκώντας πίεση στην ομάδα μας.

Οι παίκτες μας, παρέμειναν συγκεντρωμένοι, παρουσιάζοντας μάλιστα καλύτερο πρόσωπο στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Βγήκαν στην επίθεση, πίεσαν ψηλά και απείλησαν αρχικά με τον Κασπίρη (76’) που μετά από καταπληκτική μπαλιά του Τσίλη έστειλε τη μπάλα άουτ και με τον Καρβούνη (88΄) που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά έχασε την ισορροπία του και δε κατάφερε να γίνει απειλητικός. Το τελικό 1-1 βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται δίκαια από ένα βαθμό. Αναλυτικά:

Διαιτητές: Βλάχος, Κουλοχέρης, Σούζας

Α.Ο. Βουλιαγμένης (Κατράνας): Αφουξενίδης, Βεϊόγλου, Καρβούνης,  Κουκουνασούλης, Μπίνας, Τσίλης, Κοσμόπουλος, Λογοθέτης, Θωμαΐδης, Κασπίρης, Κουσιάκης.

Α.Ο. Ανοιξης (Τριανταφύλλου): Παπάζογλου, Τορλαχίδης,  Παρασκευόπουλος, Καλημέρης, Πέττας, Μπουγιούκας Β., Μπουγιούκας Ι., Δρόσος, Αμπντέλ (66′ Δογάνης), Παπιδάκης, Πανάγου (91′ Γιουσέφ).