21η Αγωνιστική πρωταθλήματος Ανδρών Γ-Ε.Σ.Κ.ΑΝ.Α.

Με μία μεγάλη νίκη εκτός έδρας, εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση η αντρική μας ομάδα, στον 1ο Όμιλο του πρωταθλήματος της Γ-Ε.Σ.Κ.ΑΝ.Α. που αγωνίζεται. Στον αγώνα που διεξήχθη την Παρασκευή 1 Απριλίου 2022 στο κλειστό του Πειραιά (Σαλπέας) στα πλαίσια της 21ης Αγωνιστικής, κέρδισε στην παράταση την ομάδα του Ερμή Πειραιά, με σκορ 62-64.

Σε ένα παιχνίδι παρόλο που η ομάδα μας παρουσιάστηκε με δύο σημαντικές απουσίες των Λειβαδά Γεράσιμου και Γκιοβάσο Αλέξανδρου, οι παίκτες μας έδειξαν την απόλυτη συγκέντρωση και με μία καταπληκτική εμφάνιση έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16 πόντους διαφορά. Στο χρονικό διάστημα αυτό οι καταπληκτικοί ψηλοί μας, Χολέβας (13π), Σπανάκης (8π) και Σουργιάς (7π) κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση, ενώ οι περιφερειακοί μας με ηγέτη τον Λειβαδά Α. (15π) και συμπαραστάτες τους Μπέλση (9π), Παπαμιχαήλ (7π), Παπαδάτο (3π), Καραμέτο (2) και Κυριακού, έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν να φύγουν πρωταθλητές από τον Πειραιά.

Ένα όμως καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, που όπως είπε ο coach “χάσαμε το μυαλό μας“, συνοδευόμενο με ένα επι μέρους σκορ 19-3, τον γηπεδούχων καταφέραμε !!!!!! να πάμε το ματς στην παράταση. Στο πεντάλεπτο της παράτασης οι παίκτες μας ανασυντάχθηκαν και παρόλη την πίεση που δέχτηκαν από τους γηπεδούχους και από την εξέδρα, με ένα καθοριστικό καλάθι του μαγικού Σουργιά μετά από ασίστ του Παπαμιχαήλ έδωσε την πολυπόθητη νίκη, δίνοντας στην ομάδα μας το απόλυτο πλεονέκτημα στα Play -Off που ακολουθούν.

Την νίκη μας αμαύρωσαν τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν 2,3″ πριν την λήξη του αγώνα, θυμίζοντας παλιές εποχές, όταν μετά τα βήματα που ορθός σφύριξε ο διαιτητής Γεωργόπουλος, παίκτες της γηπεδούχου ομάδας του επιτέθηκαν φραστικά μαζί με φίλαθλο που εισήλθε από την εξέδρα. Αποτέλεσμα αυτών ήταν το παιχνίδι να διακοπεί για τουλάχιστον 30 λεπτά και να ξεκινήσει μετά την έλευση της αστυνομίας και την εκκένωση του γηπέδου. Αναλυτικά :

Διαιτητές : Αντωνέλου, Γεωργόπουλος

Δεκάλεπτα : 12-18, 25-38, 36-52, 55-55, 62-64

Α.Σ. Ερμής Πειραιά (Οικονόμου, Πάγκαλος): Μακαρατζής 6, Μαραγκίδης 10 (3), Κουμπούρας 19 (3), Καυκής 4 (1), Κιφοκέρης 12 (1), Δανιάς 1, Σαρρής 1, Σουλιώτης Γ.  5, Σουλιώτης Ε.-Α. 4

Α.Ο.Βουλιαγμένης (Κολοτούρος, Σπυριδάκης): Κυριακού, Παπαδάτος 3 (1), Παπαμιχαήλ 7, Χολέβας 13, Σπανάκης 8, Λειβαδάς Α. 15 (4), Καραμέτος 2, Μπέλσης 9, Σουργιάς 7 (1).

Πρόγραμμα – Βαθμολογία site (Ε.Σ.Κ.ΑΝ.Α)