Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Μπάσκετ

18η Αγωνιστική πρωταθλήματος Ανδρών Γ-Ε.Σ.Κ.ΑΝ.Α.

Μία παλικαρίσια νίκη έκανε η αντρική μας ομάδα, στο πρωτάθλημα της Γ-Ε.Σ.Κ.ΑΝ.Α. που αγωνίζεται. Στον αγώνα που διεξήχθη την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022 στο κλειστό της Καλλιθέας στα πλαίσια της 18ης Αγωνιστικής, κέρδισε την ομάδα του Α.Σ. Πόλις Καλλιθέας, με σκορ 63-65.

Η ομάδα μας σε αυτόν τον κρίσιμό αγώνα, κατέβηκε με 9 μόνο παίκτες, καθώς είχε 5 τραυματίες. Όσοι αγωνίστηκαν έδειξαν απίστευτη συσπείρωση παλεύοντας για κάθε μπάλα σε άμυνα και επίθεση, με την νίκη να είναι το μόνο ζητούμενο σε αυτόν τον αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 4 πόντους, με τους παίκτες μας, ναι μεν να έχουν εξουδετερώσει με την πολύ καλή τους άμυνα την περιφέρεια των γηπεδούχων, αλλά να μην έχουν καταφέρει να βρουν λύση στην αντιμετώπιση του καταπληκτικού Ζάκι που δέσποζε μέσα στην ρακέτα μας.

Όλα αυτά όμως στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν και οι παίκτες μας δείχνοντας απαράμιλλο ζήλο, έκλεισαν  το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 5 πόντων καταφέρνοντας να την κρατήσουν μέχρι το τέλος, παίρνοντας παλικαρίσια το ροζ φίλο αγώνα.

Από ένα σύνολο που κανείς δεν υστέρησε, ξεχώρισαν ο μαγικός Χολέβας (17π), ο οποίος έβαλε σημαντικά και δύσκολα καλάθια στην επίθεση και εξουδετέρωσε σε πολλές φάσεις τον Ζάκι, ο Γκιοβάσο (14π),ο οποίος αφυπνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο αρχηγός μας Λειβαδάς Γ. (14π), με κρίσιμα και καθοριστικά δίποντα, ο playmaker μας Παπαμιχαήλ (11π) που άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και ο Λειβαδάς Α. (9π), με τρία τρίποντα μαχαιριά. Να τονιστεί επίσης ότι ήταν και ο πρώτος αγώνας του μικρού αθλητή μας Δαμάτη (2005) που αγωνίστηκε στην αρχική πεντάδα, δείχνοντας αξιοσέβαστη σοβαρότητα. Αναλυτικά:

Διαιτητές: Μαυρέλης, Αντωνέλλου

Δεκάλεπτα 15-15, 29-25, 43-48, 63-65.

Α.Σ. Πόλις Καλλιθέας (Λούντζης): Βιτζηλαίος, Σταμάτης 7(1), Βιτζηλαίος Γιώργος 10(2), Ζάκι 26, Κιρκασιάδης 8(1), Βασιλοπαναγής 3, Κουνάδης, Κοκονέζης 4(1), Ορφανάκος, Γιουρτής 5, Γαβαλάς, Αγραπιδάκης

Α.Ο. Βουλιαγμένης (Κολοτούρος, Σπυριδάκης): Λειβαδάς Γ. 14(1), Παπαμιχαήλ 11(1), Γκιοβάσο 14(1), Χολέβας 17, Λειβαδάς Α. 9(3) Δαμάτης, Καραμέτος, Σουργιάς.

Πρόγραμμα – Βαθμολογία site (Ε.Σ.Κ.ΑΝ.Α)