Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Μπάσκετ

10η Αγωνιστική της Αντρικής ομάδας Μπάσκετ

Έσπασε το αρνητικό σερί ηττών η Αντρική ομάδα Μπάσκετ, στα πλαίσια της 10ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Ε.Σ.Κ.ΑΝ.Α.

Στον αγώνα που διεξήχθη την Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2019, στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, νίκησε με σκορ 52-63 τον Άρη Γλυφάδας .

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με μόλις ένα πόντο διαφορά, καθώς το άγχος για την νίκη, κυριάρχησε στους παίκτες μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο το άγχος συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ένα καλό πεντάλεπτο των γηπεδούχων να φέρει την ομάδα μας πίσω με 5 πόντους διαφορά 7 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Στο σημείο εκείνο το τάιμ άουτ του προπονητή μας, έδρασε καταλυτικά και η ασφυκτική πίεση των καταπληκτικών Λειβαδά Γ. και Αναστασίου, στους περιφερειακούς του Άρη Γλυφάδας, επέφερε 4 συνεχόμενα κλεψίματα, με αντίστοιχα εύκολα καλάθια, φτάνοντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα για την ομάδα μας. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες μας έδειξαν την απαραίτητη συγκέντρωση με αποκορύφωμα το καλάθι και φάουλ του Λειβαδά Α. που έκανε το τελικό 52-63.

Από ένα σύνολο που κατέθεσε την ψυχή του για την νίκη, εκτός τους προαναφερόμενους Λειβαδά Γ. (16π.) και Αναστασίου (14π.), ξεχώρισε ο Σπανάκης (12π.), ο οποίος έπαιζε αντίπαλος της παλιάς του ομάδας και ο Κουρμουσάς (9π.-1τρ.), που κυριάρχησαν μέσα στην ρακέτα.

Το παιχνίδι είχε και μία όμορφη ιδιαιτερότητα, καθώς αγωνίστηκαν αντίπαλοι για 40′, οι αδερφοί Παπαδάτος, για πρώτη φορά στην μπασκετική τους καριέρα. Αναλυτικά:

Άρης Γλυφάδας – Α.Ο.Βουλιαγμένης 52-63 (15-14, 29-30, 39-41, 52-63)

Διαιτητές : Καλαρέμας, Γεωργόπουλος

Άρης Γλυφάδας (Ξαγοράρης, Οικονόμου):  Παπαδάτος 3(1), Πομόνης 20(1), Πλάτης 6, Βλάχος 7, Παπαδόπουλος, Βγόντζας, Μπάκας 3, Κασβής 2, Λευκαδίτης 4, Σπανουδάκης , Κεφαλάς 3, Λύρας Απ. 4.

Α.Ο.Βουλιαγμένης (Κολοτούρος – Σπυριδάκης) Λειβαδάς Γ. 16, Μήλιος 3, Σουργιάς, Παπαδάτος, Παπαμιχαήλ, Καλούδης 6(2), Μπεκιάρης, Φατούρος, Σπανάκης 12, Κουρμουσάς 9(1), Αναστασίου 14 Λειβαδάς Α. 3.